Uvažujete o stavbě základové desky? Řešíte, co všechno vás čeká? Jaké jsou typy základových desek, kolik stojí realizace a jestli to zvládnete svépomocí? Zjistěte všechny praktické informace o základových deskách.
Tip: Kalkulátor pro výpočet ceny základové desky na klíč
Proč je stavba základové desky důležitá
Už se to blíží. Studie dávno hotová a vypracovaný projekt stavební úřad bez problémů schválil. Teď stojíte před prvním a nejdůležitějším krokem v realizaci svého snu, ke stavbě rodinného domu. Čeká vás stavba základové desky. V tuhle chvíli nezáleží na tom, jestli se do toho pustíte svépomocí, nebo svěříte základovou desku firmě.
Záleží na tom, aby byly základy pevné a velmi kvalitní. Ona ta základová deska není jenom tak obyčejná masa betonu. Základová deska se stará o to, aby byla celá konstrukce stabilní. Od podlahy až po hřebenáč. Nebudeme vás teď zatěžovat konkrétními parametry základové desky, jako jsou skladba, průměr drátů kari sítě nebo třída betonu. Tyhle parametry základové desky vycházejí ze statických výpočtů a měly byste je mít v projektu.
Pojďme si nejdříve představit typy základových desek, ať víte, co vás vlastně čeká.
3 hlavní typy základových desek
Základová deska je nejdůležitější část při konstrukci jakékoliv stavby. Ať už budujete garáž, zahradní domek, dřevostavbu nebo rodinný dům, základové desce byste měli věnovat stoprocentní pozornost. Je třeba si vyhodnotit, jak ekonomická stavba by měla být, a podle toho se rozhodnout pro typ základové desky.
Na druhou stranu by cena základové desky neměla být rozhodující. Pokud byste šetřili příliš, základová deska vám to může v budoucnu vrátit. A to například poruchami celé stavby, jejíž náprava vám hodně vleze do peněz.
Před výběrem typu základové desky byste měli také zvážit, jaké je složení a únosnost podloží. V zásadě rozlišujeme tyto 3 typy základových desek:
Klasická základová deska na štěrku – základové pasy
Pokud jde o technologii při stavbě základové desky, patří tohle řešení mezi nejjednodušší. Základová deska se vylévá betonem do bednění (ať už jde o klasické dřevěné bednění, nebo bednění z dutých tvárnic). Součástí základové desky je ocelová kari síť, která je položená na perfektně zhutněné zemině a kamenivu.
I když je stavba tohoto typu základové desky poměrně nenáročná a dá se zvládnout i svépomocí, má jednu nevýhodu. Taková základová deska není izolovaná. Tepelná izolace se řeší až ve skladbě budoucí podlahy. Může tak vzniknout tepelný most v patě zdiva v přízemí stavby.
Metoda základových pasů se používá desítky a stovky let. Každý starší dům vlastně stojí na tomhle typu základové desky. Jenže dnešní doba už má trochu jiné nároky. Dříve se to tak neřešilo. Pokud byl statek postavený z vepřovic a sem tam někde praskla omítka nebo celá stavba sedla, nic moc se nedělo.
Dnes je ale více kladen důraz na energetickou náročnost. A taky pokud by vám ve zbrusu novém domě začaly praskat krásné omítky, asi by se vám to příliš nelíbilo. Proto je třeba zvážit všechna pro a proti téhle metody konstrukce základové desky.
Plovoucí základová deska na pěnoskle
Plovoucí základové desky byly dříve určeny především pro lehké konstrukce, jako jsou dřevostavby, pergoly, terasy, zahradní domky apod. Dnes už jsou technologie natolik vyspělé, že je možné plovoucí základovou desku využít pro všechny typy objektů, tedy i pro rodinné domy. V tomhle případě nemusí základy dosahovat nezámrazné hloubky, což znamená značnou úsporu nákladů při stavbě. Pěnosklo (lehčené pěnové kamenivo) totiž nenasákává vlhkost a nezamrzá.
Základová deska na pěnoskle se provádí do základové spáry. V ní je umístěna geotextilie. Po zhutnění pěnoskla se základová deska vylévá. Obrovskou výhodou této základové desky jsou izolační vlastnosti. Řešení se hodí i pro nestabilní podloží, pěnosklo funguje jako drenáž a zabraňuje úniku tepla.
Základová deska na polystyrenu
Jde o samonosnou základovou desku, která je izolovaná zespodu i z boku. Základová deska je uložená v tzv. “vaně”, pod kterou je umístěný štěrk různé frakce. Taková základová deska má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Realizace je však poměrně náročná z pohledu pracnosti a nutnosti dbát na detaily. To se samozřejmě může promítnout do celkové ceny základové desky.
Základová deska svépomocí nebo od firmy?
Tohle je otázka, která se týká rozpočtu celé stavby. Postup realizace základové desky, zejména té klasické, je poměrně nenáročný. V případě, že už máte se zedničením nějaké zkušenosti. Pokud byste se chtěli sami pustit do plovoucí základové desky, už je to technologicky mnohem obtížnější. Taky je něco jiného stavět základovou desku pro velký rodinný dům, terásku nebo třeba jenom pro bazén.
Nejdříve je dobré si položit otázku, jestli se vám stavba základové desky svépomocí vyplatí. Jde o kvalitu. A taky o čas. Jestliže jste zdatní, máte dost času a věříte si, proč ne. Základovou desku si udělejte sami.
Pokud chcete mít základovou desku postavenou rychle, odborně a stoprocentně kvalitně, vyplatí se obrátit na specializovanou firmu. I když se cena realizace základové desky firmou může zdát vysoká, po důkladném propočtu zjistíte, že jde často o optimální řešení.
Jestli se chcete pustit do základové desky svépomocí, tady se dozvíte praktické a konkrétní informace.
Cena základové desky
Zásadní rozdíl je v tom, jestli plánujete realizaci základové desky na klíč, nebo svépomocí. Základní rovnice je vlastně úplně jednoduchá. Čím větší je stavba, tím vyšší je cena základové desky. Dalšími faktory, které ovlivňují cenu základové desky, jsou třeba to, jestli bude stát objekt ve svahu nebo jestli půjde o dřevostavbu či zděnný dům.
Cena základové desky svépomocí
V ideálním případě máte k ruce projektovou dokumentaci. Bez ní cenu základové desky pouze odhadujeme.
Největší položkou při stavbě základové desky je betonová směs. Záleží, v jaké lokalitě se nacházíte a jaký je výrobce. Cenové rozdíly mohou být obrovské. Mezi další materiály, které se zásadně projeví na ceně základové desky, jsou štěrk, tvárnice, kari sítě a izolace.
Cena základové desky na klíč
V tomhle není třeba příliš spekulovat. Pokud máte hotový projekt, dodavatel vám vytvoří kalkulaci na cenu základové desky. Můžete klidně oslovit více firem a ceny vzájemně porovnat. Rádi vám s tím pomůžeme.
Je třeba si uvědomit, že v ceně základové desky je zahrnutá také lidská práce a další služby jako:
- Odstranění vrchní vrstvy půdy.
- Přemístění a uložení ornice a zeminy.
- Hloubení základových pasů.
- Betonování do základových pasů a desky.
- Příprava ztraceného bednění.
- Výztuž betonářskou ocelí a kari sítěmi.
- Montáž hydroizolace apod.
Když to hodně zjednodušíme, tak cena základové desky za m2 se může pohybovat přibližně od 2 600 do 4 400 Kč, protože ceny materiálu a práce se neustále mění. Pro odhad ceny můžete využít jednoduchý kalkulátor.
Kalkulátor pro výpočet ceny základové desky na klíč
Pokud níže vyplníte i kontaktní údaje pro nezávaznou poptávku, pokusíme se pro vás zdarma sehnat prověřené dodavatele.
Nejvíce vás zajímá
Kolik stojí základová deska?
Cena základové desky za m2 se může pohybovat přibližně od 2 600 do 4 400 Kč. To rozpětí je tak široké, protože ceny materiálu a práce se neustále mění.
Jak dlouho zraje základová deska?
Při ideálních podmínkách je deska zraje 28 dní. V horkých letních dnech a při vyšších teplotách kropte základovou desku vodou. Zabráníte tak popraskání (při příliš rychlém vysychání betonu). Voda by měla mít teplotu okolního vzduchu.