Řešíte pokládku nové podlahové krytiny? Výborně. Nejdříve byste se měli ale zajímat o vyrovnání podlahy. Starý beton nebo dřevo může znamenat, že by nová podlaha nemusela fungovat. Zjistěte, jakými způsoby lze vyrovnat betonovou nebo dřevěnou podlahu.
Kdy se zajímat o vyrovnání podlahy
Srovnání podlahy je v drtivé většině případů nutné při rekonstrukci domu nebo bytu. Pokud řešíte novostavbu, většinou by mělo jít vše podle plánu a rovná podlaha by měla být samozřejmostí. Ale i to se může leckdy stát.
Vyrovnání podlahy se vás týká zejména, když řešíte novou krytinu. Vyboucháte dlažbu, sundáte koberec nebo odstraníte parkety. Pak je nutné proměřit, zda je podlaha dostatečně rovná pro novou pokládku. Vyrovnání podlahy je nutné brát vážně, protože jedině tak vám nová krytina vydrží maximální dobu.
Dalším případem vyrovnání podlahy je například pokládka nové izolace. Je bezpodmínečně nutné starou podlahu kompletně odstranit a nahradit ji novou. Pak je samozřejmě důležité přesné srovnání podlahy.
Velké problémy mohou být se starými betonovými podlahami. Vypadají suše a dostatečně rovně. Jenže dřív se někteří s vyrovnáváním podlahy vůbec nepárali. Může se snadno stát, že beton v místnosti o výměře 4 krát 5 metrů může mít výškový rozdíl i 4 cm. A to nejsou žádné výmysly, ale opravdová zkušenost. Vyrovnání podlahy je o to komplikovanější.
Co se stane, když je podlaha špatně vyrovnaná?
Častým důsledkem nekvalitně vyrovnané podlahy je vrzání, prohýbání nebo deformování krytiny. Pokud se plácnete přes kapsu a chcete mít doma krásnou třívrstvou dřevěnou podlahu, neměli byste vyrovnání podlahy podcenit. Rozdíl mezi prací a materiálem pro vyrovnání podlahy a případnou výměnou krytiny je obrovský.
Náchylné na drobné nerovnosti jsou populární vinylové podlahové krytiny. Abyste všem problémům včas předešli, je zapotřebí podklad podlahy dokonale vyrovnat. K tomu slouží několik možností, které vám níže představíme.
Jak vyrovnat betonovou podlahu
Klasická betonová podlaha patří mezi nejběžnější řešení zvláště ve starých domech. Ještě předtím byla téměř všude dřevěná podlaha. Ale ta byla téměř vždycky nahrazena betonem. Před pár desítkami let neexistovaly modernější technologie a beton byl zkrátka nejdostupnější.
Každý starší dům je naprostý unikát a každá podlaha může vypadat úplně jinak. A tomu se podřizuje také samotné vyrovnání betonové podlahy.
Vyrovnat starou betonovou podlahu, nebo udělat novou?
Než se pustíme do metod vyrovnávání betonových podlah, rádi bychom vám poradili jedno. Zvažte, jestli není lepší celou podlahu rozbourat a udělat novou. Důvod je nasnadě. Dříve se totiž nepoužívaly dost dobré izolace. Jedinou možností byla klasická IPA lepenka. Vrstvení podlahy pak vypadalo následovně: Hlína, IPA, štěrkopísek a beton. Izolační vlastnosti nic moc.
Takže někdy je mnohem výhodnější dát přednost před vyrovnáním podlahy kompletní renovaci. Je to sice náročnější, ale díky moderním materiálům můžete snadno zabránit pronikání vlhkosti a tvorbě plísní.
Někdy je dokonce betonová podlaha tak křivá, že se nedá vyrovnat…
Vyrovnání betonové podlahy broušením
Jestli máte štěstí a betonová podlaha je v parádním stavu, obvykle ji stačí vyrovnat broušením. Firmy na to mají speciální brusky, které napojí na průmyslový vysavač. Takže v domě nevzniká vůbec žádný prach. Vyrovnání betonové podlahy se ovšem týká také nových betonů. Zedník totiž nemusí vždy provést stoprocentní práci. A zkušení podlaháři si před pokládkou podlahy povrch raději připraví sami. Jistota, že finální povrch bude rovný a vydrží.
Vyrovnání betonové podlahy samonivelační stěrkou
Vyrovnání betonové podlahy samonivelační stěrkou je běžnou praxí. Stěrka se na podklad nanáší v doporučené maximální vrstvě s tloušťkou 20 mm. V případě, že potřebujete vyrovnat větší výškové rozdíly, stěrka se nanáší ve více vrstvách.
Povolená tloušťka v jednom kroku lití se liší v závislosti na druhu nivelační hmoty. Ideální bude, když se budete řídit technickým listem konkrétní stěrky. Informace najdete obvykle na pytli s materiálem.
Samonivelační stěrka se rovnoměrně rozlévá po celé místnosti. Následně se nivelační hmota vyrovná a pomocí speciálního válečku odvzdušní. Nivelační váleček má místo hladké plochy drobné štětinky, které ze stěrky odstraní všechny vzduchové bubliny. Vyrovnaná podlaha je pochozí cca po 10 hodinách. Abyste ale mohli položit podlahovou krytinu, budete muset počkat několik dní.
Vyrovnání betonové podlahy suchou cestou
Potřebujete ušetřit čas? Pusťte se do vyrovnání betonové podlahy suchou cestou. Jedná se o speciální druh podlahového řešení, které je náhradou běžných potěrů, které se míchají s vodou.
Do této kategorie podlah patří sádrokartonové, sádrovláknité a cementovláknité desky, se kterými se dá i velmi křivá betonová podlaha vyrovnat poměrně jednoduchým a rychlým způsobem.
Při vyrovnávání betonové podlahy suchou cestou nevznikají mezi sušením a pokládkou žádné přestávky. Kromě toho nabízejí podlahy ze sádrokartonu a cementu ještě jednu nesmírnou výhodu – jsou lehké, takže jejich použití je vhodné i na vyrovnávání podkrovní podlahy.
Srovnání podlahy anhydritovým potěrem
Tohle sice není metoda, která se týká vyrovnání betonové podlahy. Anhydrit se používá při dělání podlahy nové. Přesto si myslíme, že je důležité tuhle speciální směs materiálů zmínit.
A to hlavně z toho důvodu, že dáte před vyrovnáním betonové podlahy přednost konstrukci nového povrchu. Tento druh potěru tvoří speciální směs materiálů, které po zaschnutí zabezpečují dokonale rovnou plochu. Maximální tloušťka anhydritu je až 80 mm. S tímto potěrem můžete vyrovnávat velké plochy i bez použití dilatačních spár.
Tento způsob vyrovnání podlahy je výhodný například v případech, kdy si chcete užívat podlahové topení.
Jak vyrovnat dřevěnou podlahu
Původní dřevěná podlaha může být sice krásná, ale její vyrovnání není žádná legrace. V základu takové podlahy je vždy trámová konstrukce, která nemůže být nikdy absolutně stabilní. Starší domy totiž pracují a podlaha se hýbe.
Vyrovnání dřevěné podlahy v drtivé většině případů znamená její odstranění. Krytina může vypadat svrchu pěkně. Ale nikdy nevíte, co se děje pod ní. U některých starých domů byla dřevěná podlaha prostě jenom položená na hlíně. A i když vypadá solidně, vespod může být dokonale ztrouchnivělá. Pokud chcete vyrovnat dřevěnou podlahu na půdě, stejně je nutné ji odstranit.
Jestli chcete zachovat vrchní pochozí vrstvu prken, nesmíte je samozřejmě nijak vylamovat. Musíte jít hřebík po hřebíku a prkna pečlivě páčit. Je třeba vždycky zvážit, jestli se vám vyrovnání dřevěné podlahy vyplatí. Jestli není udělat celou podlahu novou. Ať už zase dřevěnou, nebo z jiných materiálů.
Vyrovnání dřevěné podlahy OSB deskami
Pokud si chcete při vyrovnání dřevěné podlahy ušetřit práci, vyplatí se využít OSB desky. To platí například při rekonstrukci půdních prostor. Vyrovnání dřevěné podlahy OSB deskami je možné i v případě, kdy jsou desky finální pochozí plochou. S OSB deskami se velmi dobře pracuje. Díky perodrážce do sebe lehce zapadnou. Doporučuje se pokládat dvě vrstvy OSB desek, každou jiným směrem.
Nejvíce vás zajímá
Proč je důležité vyrovnat podlahu?
Protože nerovná podlaha může způsobit problémy s novou podlahovou krytinou. Například vrzání, prohýbání nebo deformování krytiny. Vyrovnání podlahy zajišťuje, že nová krytina vydrží maximální dobu.
Jaké jsou možnosti vyrovnání betonové podlahy?
Existují tři hlavní způsoby vyrovnání betonové podlahy: broušením, samonivelační stěrkou a vyrovnání suchou cestou. Samonivelační stěrkou se nanáší na podklad v doporučené maximální vrstvě, která se vyrovná a odvzdušní pomocí speciálního válečku. Vyrovnání betonové podlahy suchou cestou zahrnuje použití sádrokartonových, sádrovláknitých nebo cementovláknitých desek, se kterými se dá vyrovnat i velmi křivá betonová podlaha.
Jaké jsou možnosti vyrovnání dřevěné podlahy?
Vyrovnání dřevěné podlahy se v drtivé většině případů provádí odstraněním původní podlahy. Pokud chcete zachovat vrchní pochozí vrstvu prken, musíte je pečlivě vyjmout hřebík po hřebíku. Jako alternativu můžete použít OSB desky.